Tko je bio prvi afroamerički sportaš koji je postao svjetski prvak?

Kao mladi tinejdžer 1892. godine, Marshall Taylor počeo je raditi u trgovini bicikala u Indianapolisu kako bi pomogao uzdržavati svoju obitelj. Taylor bi kupce privlačio izvodeći vratolomije na biciklu, odjeven u vojnu uniformu. Tada su ga svi počeli zvati “major”. Taylor je počeo ulaziti (i pobjeđivati) u amaterskim utrkama 1892., a postao je profesionalac 1896. Do 1898. Marshall “Major” Taylor držao je sedam svjetskih biciklističkih rekorda, a godinu dana kasnije sudjelovao je na Svjetskom prvenstvu u biciklizmu na stazi ICA 1899. u Montrealu, završio prvi u sprintu od jedne milje i postao prvi afroamerički svjetski prvak u bilo kojem sportu. Unatoč svojim uspjesima, Taylor se tijekom svoje karijere suočavao sa značajnim rasnim predrasudama, ali je uvijek ostao predan demonstriranju da crni sportaši mogu uspjeti u sportu biciklizma na stazi kojim dominiraju bijelci.

Pedale do medalja:

Major Taylor bio je drugi crni sportaš koji je osvojio svjetski naslov. Prvi je bio kanadski boksač George Dixon, koji je nadživio Cala McCarthyja 1891. i osvojio naslov svjetskog prvaka u pero kategoriji u 22 runde.
Taylor je bio američki prvak u sprintu 1899. i 1900. Umirovio se 1910. u dobi od 32 godine – ali nakon niza loših ulaganja i bez odobrenja za život, umro je bez novca i uglavnom zaboravljen 1932. godine.
Posljednjih godina, Taylorova postignuća su konačno prepoznata. Osamdesetih godina, na primjer, Taylor je uvršten u Kuću slavnih biciklista Sjedinjenih Država, a Velodrome Major Taylor izgrađen je u Indianapolisu.